Obchodní gigant Amazon se v Indii nedávno stal terčem obrovské vlny kritiky. Stalo se tak poté, co lidé objevili, že internetový obchod prodává takzvané „pilulky panenství“, které pomáhají ženám během svatební noci předstírat nevinnost.

Panenství ženy je v Indii stále mimořádně ceněné. Zcela běžně se zde uzavírají předem dohodnuté sňatky. Rodiny uzavřou smlouvu, podle níž se po dosažení jistého věku jejich děti vezmou. Jednou z podmínek většinou je, že dívka či mladá žena musí být při sňatku pannou. Bizarnost? Určitě, ale miliony Indů na tom trvají a ženy často nemají na výběr. Pokud se ukáže, že ztratily „poctivost“ s jiným mužem ještě před svatbou, hrozí jim násilí i to, že jejich vlastní rodina zavrhne.

Na internetu se však už dříve objevili pilulky s názvem i-virgin. Obsahují neznámý prášek, který údajně imituje vlastnosti lidské krve. Ženě stačí, aby si ho několik hodin před svatební nocí vsunula na patřičné místo a když dojde k souloži, bude se zdát, jakoby právě ztratila „nevinnost“.

Výrobce tvrdí, že pilulky nepředstavují žádné zdravotní riziko a zbytky prášku tělo snadno vstřebá a následně vyloučí. Prodejce, kterým byl v tomto případě Amazon, se však nevyhnul kritice. Prý nejenže pomáhá ženám podvádět, ale také podporuje existenci tohoto stovky starého a bizarního tabu. V zemi, kde cenu ženy často určuje právě její panenství, podle nich produkt jako i-virgin jen potvrzuje důležitost zaostalé tradice.

V některých indických regionech jsou takzvané „zkoušky panenství“ otázkou doslova života a smrti. Po svatební noci příbuzní ženicha kontrolují prostěradla a hledají krvavé skvrny. Pokud je nenajdou, rodina nevěsty musí platit kompenzaci a manželství se nejednou označí za neplatné. V extrémních případech se musí žena podrobit trestu, který spočívá například v kráčení po žhavých uhlících či ponořování pod vodu na přesně určený čas.

Je třeba říci, že Amazon prodává podobné produkty v Evropě i USA a jeho čínský konkurent Alibaba nabízí cosi podobné v zemi draka. V Indii prodával pilulky i-vrigin za v přepočtu 50 eur, ale v současnosti jsou nedostupné.

1 KOMENTÁŘ

ZANECHTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here