Existují různé studie a názory, proč je tomu tak.
Asi jste si už někdy všimli, že umíme rozlišit pánské a dámské košile či kalhoty podle toho, zda se zapínají vpravo nebo vlevo. Je to pro nás zcela běžný prvek, který nám pomáhá při orientaci v oděvech a rozlišíme takto skoro všechny druhy daného oblečení. Co bylo ale na úplném počátku toho, že se oblečení začalo takto rozlišovat?
Přesnou odpověď na tuto otázku nikdo nezná. Existují však podrobné studie a názory historiků, expertů na umění a i antropologů. Už od počátků módy jako takové si ženy potrpěly na svůj vzhled. Chtěli lákat nejen očima nebo vzezřením, ale i svým ošacením, proto jsou složitější střihy zejména ženskou doménou. Nejkrásnější střihy byly určeny šlechtě, bohatým měšťanům a podnikavcům, přičemž právě tato část obyvatelstva si mohla dovolit drahé spony a knoflíky a zároveň i ošatit své služebnictvo. Honosné šaty, které měly ukázat i trend použití knoflíků, měli knoflíky našité na levé straně košil, halenek a kabátů. Zapínalo jejich totiž služebnictvo a pro ně bylo pohodlnější uchopit knoflík do pravé ruky. Pravá ruka byla dominantní během celého služebnictva (servírování, otevírání dveří, pomáhání do kočáru atd.), Proto dává smysl její použití i při zapínání knoflíků.
Na druhou stranu muži používali služebnictvo pouze při oblékání těžkých oděvů a brnění, jinak se oblékali sami. Z toho důvodu je pro ně pohodlnější mít knoflík na pravé straně, aby si ho uměli sami dobře uchopit. Důležitým důvodem umístění knoflíků jsou i uniformy, které musí vyhovovat tasení zbraní. Museli mít tedy takový střih, aby nepřekážely při tasení například meči.