Jednou z antikoncepčních metod je i mužská sterilizace neboli vasektomie. Pro koho je vhodná a kde se zákrok provádí? Dozvíte se z následujícího článku.

Mužská sterilizace prováděná pomoci vasektomie je specifickou formou antikoncepce, která je na rozdíl od ostatních metod zabraňujících početí stoprocentně účinná a zároveň bezpečná. Ale také bohužel nevratná. Z toho důvodu je vhodná pro muže, kteří jsou stoprocentně rozhodnuti nepřivádět na svět potomky, ať již z důvodů zdravotních či ryze osobních.

Co to je vasektomie?

Vasektomie je chirurgické odnětí části chámovodu vedoucí k mužské sterilizaci. Po zákroku i nadále dochází k ejakulaci, avšak semenní tekutina již neobsahuje spermie. Ty v důsledku přerušení chámovodů nemohou opustit varlata a jsou zde reabsorbovány. Z toho důvodu se jedná o jednu z antikoncepčních metod. S téměř stoprocentní úspěšností.

Jak zákrok probíhá?

Zákrok, který trvá zhruba dvacet minut, není náročný ani nevyžaduje dlouhou rekonvalescenci. Ambulantně jej provádí skúsený urolog, a to pouze s místním znecitlivěním. Klidový režim je nutný pouze 24 hodin po operaci a několik dnů může být patrná podlitina anebo přítomno mírné krvácení z rány. Většina pacientů se každopádně několik dnů po zákroku vrací do zaměstnání.

Kdy bude muž sterilní?

Pohlavní styk je možné mít zhruba deset dnů po operaci. Po stejnou dobu je také vhodné nosit suspenzor či těsnější slipy. Po prodělané operaci zůstává muž schopný oplodnit ženu pouze do té doby, než dojde k ejakulaci nebo odumření všech spermií vzniklých před operací. Z toho důvodu teprve poté, kdy ve dvou po sobě odebraných vzorcích ejakulátu nejsou zjištěny žádné spermie, je možné muže považovat za sterilního.

Opravdu spolehlivá antikoncepce

U tohoto zákroku se uvádí již zmíněná „téměř“ stoprocentní úspěšnost. Ve vzácných případech (pravděpodobnost 1:2000) se spermie v důsledku opětovného propojení jednotlivých částí chámovodu mohou opět objevit! V takovém případě je zákrok třeba opakovat.

1 KOMENTÁŘ

ZANECHTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here