Modré pilulky, známé pod názvem viagra, určené původně pro léčbu mužských sexuálních dysfunkcí, netřeba nikomu představovat. Mezi příslušníky silnějšího pohlaví se těší velké oblibě – po celém světě mají miliony uživatelů a představují několika miliardový byznys pro farmaceutické výrobce. Dámy však byly o chemii zvyšující libido dosud ošizeny. To se však s velkou pravděpodobností brzy změní – dámská verze viagry je na cestě, a podle všeho bude co nevidět realitou.

S novinkou přišla společnost Sprout Pharmaceuticals, které se podařilo vyvinout pilulky na bázi flibanserínu. Tato látka, na rozdíl od účinných látek pánské modré verze, nepůsobí přímo na pohlavní orgány (v ženském případě by to bylo dost zbytečné), ale ovlivňuje přímo centrum v mozku, které řídí chuť na sex. Tabletky mají růžovou barvu a od výrobce dostali interní označení F100. První testy dopadly na výbornou a podle všeho je nový lék jen krůček od schválení americkou FDA (Food and Drug Administration), které je klíčem k jejich uvedení na americký trh. Odtud by se mohly bezprostředně dostat do Evropy a zbytku světa.

Kromě neskrývaného nadšení majoritní části ženského publika se však v reakci na nový produkt ozývají i kritické hlasy, především z řad odborníků a sexuologů. Podle nich má pilulka nemalé a příliš neprozkoumané vedlejší účinky, které je nutné minimalizovat. Patří k nim především nevolnost, únava, nízký krevní tlak, nespavost či příznaky mdlob. Přípravek byl navíc původně vyvíjen jako antidepresivum, obavy proto narůstají i z možných psychických následků. Jelikož jde o úplnou novinku, na výsledky dlouhodobých testů si vědecká obec bude muset ještě nějakou dobu počkat.

O to překvapivější bylo rozhodnutí bezpečnostního výboru FDA, který působí jako poradní orgán této organizace, se na margo vedlejších účinků nechal slyšet, že dosud prokázané negativní efekty přípravku jsou „zanedbatelné“ a doporučilo nejvyššímu schvalovacímu výboru tabletám udělit povolení k prodeji v USA. Podobné léky, navíc s obsahem stejné látky, již několikrát v boji o povolení neuspěly. Sprout Pharmaceuticals je prvním průlomovým pionýrem v oblasti léčení nízkého ženského libida, kterému se podařilo dostat takto daleko. Definitivní ano pro ženskou viagru by tak mohlo padnout v průběhu nejbližších dní, a pravděpodobnost jeho získání hraničí s jistotou.

Co to znamená v praxi? Umělé zvýšení sexuální aktivity již nebude k dispozici pouze mužům, což zajisté potěší všechny feministky (už jen z principu), ale především ženy, které trpí poruchou nízkého libida. Na druhé straně po zveřejnění zpráv rostou obavy ze zneužívání nového léku, který může být příčinou zvýšení počtu nechtěných těhotenství, především mezi teenagerky. Zda jsou obavy oprávněné a zda novinka přinese více pozitiv než negativ, ukáže až čas. My však revolučním růžovým pilulkám s určitostí fandíme. A vy?

ZANECHTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here