Může za kvasinkovou infekci nedostatečná hygiena? Škodí vašim intimním partiím „voňavý“ toaletní papír a sprchový gel? Přestože je mykóza jedním z nejčastějších důvodů návštěvy gynekologa, mnoho žen neví, co ji způsobuje a jak se jí zbavit. Podívali jsme se na nejčastější informace o mykózách a zjistili, co je na nich pravdy.
-
Mykóza trápí jen pochybné ženy
Domnívali jste se, že mykózou trpí jen ženy, které často střídají sexuální partnery? Pak vás vyvedeme z omylu. „S poševní mykózou se setká přibližně 40 až 50 procent žen v reprodukčním věku. Jde o jeden z nejčastějších problémů, se kterým se pacientky k nám do ordinace vracejí,“ uvedla MUDr. Klára Braunová. Střídání sexuálních partnerů je jedním z faktorů, které mohou k častým mykózám přispět, ale zdaleka ne tím jediným.
-
Kvasinky hrozí pouze v létě
Kvasinkám se daří ve vlhku a mokru. Proto se také někdy uvádí, že kvasinková infekce hrozí výhradně v létě, kdy trávíme čas na koupalištích. Mykóza vás ale může překvapit stejně tak i v zimě, když navštěvujete bazény s chlorovanou vodou, která narušuje pH ntimních partií, a různé saunové světy. Pravděpodobnost, že vás v zimě postihne mykóza, zvyšuje i nošení silonových punčocháčů. Pokud trpíte na mykózy, „silonkám“ se vyhněte nebo raději volte samodržící punčochy.
-
Mám výtok = běžím k doktorovi
S běžným výtokem ke gynekologovi nemusíte. Děloha se tímto způsobem přirozeně čistí a zvlhčuje. Na pozoru byste se měla mít pokud výtok zapáchá a má jiné než bělavé zbarvení. Vodnatější, tvarohovitá až hrudkovitá konzistence, většinou nažloutlé barvy, může značit infekci. „Ne s každým výtokem je nutné běžet hned ke gynekologovi. Existuje řada produktů, které si může žena koupit sama. Je vhodné začít problém řešit hned při prvních příznacích, pokud si nejste jista původem infekce, pak zkuste produkty se stříbrnými ionty, ty jsou aktivní jak proti bakteriím, tak i kvasinkám. Pokud potíže neodezní, je na řadě návštěva gynekologa,“ doporučuje Natálie Kazíková, expert prémiové intimní péče GYNELLA®.
-
Škodí sladkosti a čokoláda
V tomto případě o mýtus nejde. Kvasinky se totiž živí hlavně cukrem. Důležitým krokem v antimykotické prevenci je proto snížení příjmu bílého cukru a jednoduchých sacharidů. Omezit sladkosti se v tomhle případě vyplatí.
-
Mykózám se stejně nevyhneš
Ano i ne. I při nejlepším počínání se může mykóza objevit. Ovšem při dodržování základních pravidel lze snížit pravděpodobnost jejich výskytu. Základem je pravidelná a dostatečná hygiena. Obzvlášť je potřeba se jí věnovat před a po pohlavním styku.
-
Mykózy se zbavíš raz dva
Léčba kvasinkové infekce je poměrně jednoduchá. Při správné diagnóze ji lze řešit samoléčbou za pomoci vhodných přípravků. Při pochybnostech nebo přetrvávajících obtížích pak můžete zajít ke gynekologovi. „Některé pacientky mají ovšem k infekci predispozice, především ženy trpící cukrovkou, těhotné či užívající léky jako kortikoidy nebo antibiotika,“ poukázala MUDr. Braunová. V takových případech je boj s mykózou běh na dlouhou trať.
-
Čím více intimní hygieny, tím lépe
Pravidelná péče o intimní oblast je základ, ovšem nic se nemá přehánět. Používání výplachů, pěn a ubrousků více než třikrát denně může problémy naopak přivodit. Bez těchto pomocníků se dívky i ženy, hlavně v produktivním věku, jen těžko obejdou. Důležité je ovšem používat kvalitní přípravky, nejlépe z lékárny, a dodržení rozumných intervalů použití.
Jak poznáte mykózu:
- Řídký výtok s hrudkovitou konzistencí podobnou tvarohu
- Zarudnutí a svědění pochvy
- Svědění a otok
- Pálení při močení
- Tlak a bolest v podbřišku
- Bolesti při sexu
Děkuji za info https://erokit.cz