Když je řeč o sexuálních problémech, většinou se pozornost věnuje mužům. Televizní reklamy propagují různé přípravky na vyřešení „chlapských obtíží“ při sexu a jsou plné sloganů jako Mužům hned a teď. No, jaksi se zapomíná na ženy. I něžné pohlaví však trápí sexuální poruchy. Velmi choulostivým problémem je pro ženu ztráta libida – tedy snížena „chuť“ na sex. Zažilo nebo zažívá ji nemálo žen.

Ztratila jsem chuť na sex

Odborníci tento problém definují jako poruchu snížené sexuální touhy. Je to funkční sexuální porucha, která se vyskytuje u žen, ale iu mužů. Jde o snížení „chuti“ na sex, o oslabení sexuální vzrušivosti, o celkově nízkou touhu po pohlavním styku. „Není snad týdne, abych neřešila jeden či dva případy. Často přijdou i oba partneři, manželé, že jim to sexuální neklape, „říká Eva Heftyová, klinická psycholožka z Nemocnice sv. Michala v Bratislavě. Její pacienti mají od 25 do 70 let, ba muži i přes 80.

Jaký vztah, takový sex

„Platí, že pouze v patnácti procentech je příčinou genetika, tedy lidé se narodí s oslabenou sexualitou,“ říká odbornice. Takové případy je možné léčit léky. Až v osemdesiatichpiatich procentech je příčinou snížené touhy po sexu způsob partnerského soužití, přesněji řečeno „zádrhely“ v partnerském soužití. Proč partnerské soužití tak velmi ovlivňuje tělesnou lásku mezi mužem a ženou? „Do vzájemné sexuality se promítá celý společný život zda chcete, nebo ne. Pohlavní život mezi partnery odráží, jak funguje partnerský vztah mezi mužem a ženou. V sexu se odráží, jak spolu partneři komunikují nejen o sexu, ale také jak se k sobě chovají celkově, „objasňuje psycholožka. Při neuspokojivém partnerském soužití léky nepomohou „nakopnout“ u ženy, ale ani u muže sníženou chuť na sex. Pomoci mohou terapeutické sezení u psychoterapeuta-sexuologa.

Každý jsme jiný

Zabrzdit ženu v sexuální touze může i rozdílná představa a přístup partnerů k celkové sexualitě a ke konkrétnímu milostnému aktu. „Každý z dvojice má vždy jinou potřebu frekvence milování, jinou představu o způsobu, době či technice přebíhání sexu. Pokud dvojice nedělají nic pro to, aby své odlišné postoje skloubili, pak nastává problém, „vysvětluje psycholožka. Takové páry v jejím ambulanci říkají: „Ve všem si rozumíme, jen ten sex není takový, jaký bychom chtěli. Každý chce při sexu něco jiného. „Jak ale upozorňuje, pokud se dva lidé mají rádi, když jim jde o to, aby se sbližovaly, určitě najdou svůj společný způsob milování.

Objímejte se nejen v ložnici

V současnosti jakoby „rychlá“ doba vytlačila z našich životů „obyčejné“ něžnosti, dotyky, když si muž a žena projevují náklonnost i mimo samotného pohlavního aktu. „Lidé dnes zužují sexuální život jen na samotný pohlavní akt. A sex často berou jen jako povinnou součást manželského, partnerského života. Takový přístup je však začátkem konce, „upozorňuje psycholožka. Zapomínáme se navzájem hladit, objímat se, mluvit si hezké slovíčka i mimo ložnice. Neposkytujeme si „citovou blízkost“. Absence těchto vzájemných něžností může spustit vzájemnou odcizenost a vést až ke snížené sexuální touze.

Zakuste žhavé sexuální tipy a poznejte nejlepší erotické hrátky

Ženy se neznají

Další příčinou „nechuti“ na sex je, že žena dobře nezná samu sebe. Svou povahu a ani své tělo. „Taková žena neví sdílet vlastní intimitu. Neví, co je pro ni vzrušující, příjemné a naopak, co ji znepokojuje, co jí vadí, či dokonce zraňuje nebo uráží při sexu, „upozorňuje doktorka Heftyová. Na první pohled se může zdát, že tento problém se týká pouze ženy. No, není to zcela tak. „Pokud žena nenabere odvahu probádat, jak může lépe zažívat, slastné chvilky ‚, pak se to promítne do jejího postoje k muži: – Chceš se milovat, no dobře, tak já to pro tebe tedy udělám, i když na sex nemám chuť. Takový postoj však může zničit partnerský vztah a narušit spokojenost obou jedinců, „říká doktorka Heftyová.

Když vyprchá okouzlení

Podle odbornice, příčinou pohasnutí libida je také nezvládnutí druhé – „střízlivé“ fáze vztahu. Jak uvádí, lidé si nejprve sex užívají, protože funguje aspekt novosti a vzájemného okouzlení. Pak přichází každodennost, realita, jako kdyby „vystřízlivění“. Mnohé ženy tuto druhou fázi nevědí zpracovat a přijmout. „Jsou zklamány a dávají to najevo větami:, Už mě nevzrušuje, jiný. Nejsi ke mně takový pozorný, takový milý. ‚ Zapomínají, že i ony se chovají jinak než během zamilovanosti. Ze svého zklamání a nespokojenosti viní partnera, „říká psycholožka.

Práce zabíjí vášeň

Sexuální oblast není izolovaná od ostatního lidského systému. Když máme problémy v jiných oblastech našeho života, určitě se to projeví i v sexuálním fungování. „Když je žena unavená, naštvaná z práce, z domácích povinností, tak její první reakce na mužovy slova:, Chci se milovat ‚, bude:, Kašlu na tebe. ‚Žena není v té chvíli nastavena na sex. To si musí především uvědomit ona sama a svému partnerovi to dát přiměřeně najevo, „vysvětluje psycholožka. A dodává, že na

ZANECHTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here